AMD to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u ludzi mających 65 lat i więcej. Wciąż następuje proces starzenia się społeczeństw, a więc AMD może być odpowiedzialne za utratę wzroku u takiej samej liczby osób, jak w przypadku jaskry i retinopatii cukrzycowej razem. Na świecie do 2020 roku około 7,5 mln osób powyżej 65. roku życia może stracić wzrok z powodu zwyrodnienia plamki żółtej. Pierwsze jej objawy mogą wystąpić wcześniej, stopniowo pogarszając ostrość centralnego widzenia. AMD oddziałuje niekorzystnie na środek siatkówki, zwany plamką żółtą. Pacjenci z tą chorobą widzą wszystko z wyjątkiem środka obrazu, co uniemożliwia czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu czy rozpoznawanie twarzy. Zdaniem ekspertów, tej nieuleczalnej chorobie należy zapobiegać we wczesnych etapach. Plamkę żółtą można wspomagać przyjmując suplementy odżywcze. Badacze wykazali, że dwa karotenoidy – luteina i zeaksantyna – które odpowiadają za gęstość plamki żółtej, to ważne składniki systemu ochronnego oczu. Z wiekiem, gdy słabną naturalne reakcje organizmu, regularne przyjmowanie suplementów zawierających te dwie substancje skutecznie zapobiegają pogorszeniu widzenia. Badanie wykazuje, że zaledwie 19,1% Polaków wie o potencjalnych korzyściach wczesnego zapobiegania AMD poprzez przyjmowanie suplementów, takich jak Ocuvite® Lutein.
Inne ciekawe porady
Czerw 25, 2014 Nadwaga i otyłość
Reakcje leków z pożywieniem
Czerw 25, 2014
Dziecko z nadwagą
Czerw 25, 2014
Niewielkimi krokami do zdrowia
Czerw 25, 2014
Co tkwi w dymie?
Czerw 25, 2014 Ciekawostki
Podstępny złodziej wzroku
Polacy zaniedbują zdrowie oczu i narażają się na podwyższone ryzyko degeneracji plamki żółtej (AMD). Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty. Potwierdziła to ankieta na temat AMD, przeprowadzona w 2007 roku (luty–lipiec) przez agencję GFK Niemcy. Objęła ona 5869 osób w wieku 40 i więcej lat z 10 krajów Europy: Czech, Grecji, Węgier, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii oraz Ukrainy.
Z badania wynika, że dla 77,6% polskich respondentów dobry wzrok jest sprawą priorytetową. Pomimo tych deklaracji, finansowe zaangażowanie w jego ochronę pozostaje na bardzo niskim poziomie – średnio 2,17 zł rocznie na osobę. Natomiast wydatki na kosmetyki upiększające oczy to w ciągu roku 375,41 zł. Dysproporcje te świadczą o tym, że wydajemy na urodę ponad 170 razy więcej niż na zdrowie oczu. Może wynika to stąd, że 81,7% Polaków nic nie wie o degeneracji plamki żółtej, ani o jej zapobieganiu, choć choroba ta jest największym zagrożeniem dla oczu w krajach uprzemysłowionych.
Przeczytaj inne porady z tej kategorii
Przeszłam operację zaćmy
Czerw 25, 2014 Narządy zmysłu
Wiele osób uważa, że zaćmę można wyleczyć za pomocą kropli wpuszczanych do oczu. Tymczasem to nie jest prawda. Jedyną skuteczną metodą jest leczenie chirurgiczne. Zabiegu ...
czytaj więcejJaskra
Czerw 25, 2014 Narządy zmysłu
Jest chorobą przewleką, trwającą do końca życia. Na obecnym poziomie wiedzy medycznej nie jesteśmy w stanie jej wyleczyć ani się przed nią uchronić. Na świecie ...
czytaj więcej